یک زیست شناس کوچک
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

نویسنده: لزل ویلیامز

ترجمه: سپهر سهرابی

واقعیت ها

لمورها گروه ویژه ای از نخستی ها (پریمات ها) هستند که تنها در ماداگاسکار و جزایر کومورو یافت می شوند. 50 گونه لمور وجود دارد که 17 گونه از آن در لیست گونه های در معرض خطر قرار گرفته است.

لمورها حیواناتی اجتماعی هستند. آنها دست و پایی دراز، پنجه ها و انگشتانی انعطاف پذیر و پوزه ای بلند دارند.

امروزه بزرگترین خطر برای لمورها از دست دادن زیستگاه است زیرا انسان ها جنگل های بومی آن ها را برای ساخت مزرعه از بین می برند.

تشریح فیزیکی

لمور یک نوع نخستی است یعنی از وابستگان انسان و میمون های بی دم می باشد ولی این را هرگز از ظاهر آنها نمی توانید متوجه شوید. انواع بسیار متفاوتی از لمورها وجود دارد اکثر آنها پوزه ای بلند و نوک تیز دارند که به حس بویایی قدرتمند آنها کمک می کند. هر نوع از لمورها بسیار متفاوت به نظر می رسد. آنها رنگ های متفاوتی از قهوه ای مایل به سرخ تا خاکستری تیره دارند و در تمام اندازه ها یافت می شوند. کوچکترین لمور، لمور موشی کوتوله است و تنها 60 گرم وزن دارد اما بزرگترین لمورها یعنی ایندری و لمورهای سیفاکا به اندازه ی یک گربه هستند. 

                

                                                    (لمور موشی)

ارتباطات

لمورها از حس بویایی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. این نخستی ها بر روی پای خود غده های عطری دارند که رایحه ای خاص در سطحی که لمور از آن عبور می کند باقی می گذارد. اگر لمور دیگری از آنجا عبور کند با استشمام آن رایحه متوجه می شود که لمور دیگری قبلا آنجا بوده است. لمورها دم پر پشت و بلندی دارند که آن را در هوا نگاه می دارند و به آن موج می دهند که این کار به نوبه ی خود روش دیگری برای برقراری ارتباط به شمار می رود. این دم بزرگ همچنین به لمور این امکان را می دهد که در هنگام پرش از درختی به درخت دیگر بتواند تعادل خود را حفظ کند.

                                                    (لمور دم حلقه ای)

عادت ها

اکثر لمورها درختزی هستند و بیشتر وقت خود را بر روی درختان و بوته ها سپری می کنند. آنها قدرت زیادی برای آویزان شدن از شاخه ها دارند. فقط لمور دم حلقه ای بیشتر وقت خود را بر روی زمین می گذراند. معمولا لمورهایی که در روز بیدار و فعال هستند به صورت گروهی زندگی می کنند. آنها برای برقراری ارتباط با یکدیگر علاوه بر رایحه و دم از ایجاد سر و صدا نیز بهره می برند. لمورهای شب زی که در شب فعال هستند. میل دارند تنها زندگی کنند.

ناحیه و محل سکونت        

                                                          

همه ی لمورها تنها در ماداگاسکار (جزیره ای در کرانه ی آفریقا) و جزایر کومورو یافت می شوند. اما لمورها در این جزایر در مناطق مختلفی زندگی می کنند. برخی از آنها در جنگل های بارانی مرطوب زندگی می کنند در حالی که برخی دیگر در مناطق بیابانی و خشک به سر می برند.

تولید مثل

وقتی یک لمور متولد می شود تا زمانی که بتواند روی پای خود بایستد توسط مادرش حمل می شود. اکثر لمورها به مدت 18 سال عمر می کنند.

عادت غذایی

عادت غذایی لمورها معمولا گیاهخواری است. غذای آنها شامل برگ ها و میوه ها می شود با این حال گاه گاهی از حشرات و حیوانات کوچکتر نیز تغذیه می کنند.

وضعیت

در بین 50 گونه ی متفاوت لمورها، 10 گونه از آنها به طور بحرانی در خطر هستند، 7 گونه در خطر و 19 گونه آسیب پذیر تشخیص داده شده اند.

حفاظت و اکولوژی

لمورها نقش مهمی را در اکولوژی ماداگاسکار و جزایر کومورو بازی می کنند زیرا آنها با خوردن میوه ها موجب پراکنده شدن دانه ها می شوند. این دانه ها می توانند به شکل گیاهان جدید رشد کنند و این بسیار مهم است زیرا جنگل های ماداگاسکار در سطح وسیعی نابود شده است.

لمورها به شدت در خطر هستند زیرا محل سکونت آنها در حال نابودی است. مردم ماداگاسکار درختان جنگل را برای تهیه ی هیزم و افزایش محصولات کشاورزی در آن محل قطع می کنند. در واقع 80 در صد از زیستگاه های طبیعی لمورها نابود شده است. لمورها اگرچه خودشان به پراکنده شدن دانه ها ورشد گیاهان جدید کمک می کنند اما انسان هایی که جنگل ها را قطع می کنند نمی توانند آنها را تحمل کنند.

جمعیت لمورها همچنین از طریق شکار آسیب دیده است. خوشبختانه همه ی انواع لمورها به وسیله ی CITES محافطت شده اند. این سازمان شکار لمورها را جز برای تحقیقات علمی و نگهداری در باغ وحش غیر قانونی اعلام کرده است. این قوانین به خوبی اجرا شده اند و لمورها برای مدت زیادی در مرکز تلاش های حفاظتی قرار داشته اند.

 اگرچه لمورها در گذشته برای مدت زیادی شکار نشده اند ولی هنوز بقای آنها در خطر است.

 

نکاتی در مورد میمون های ماداگاسکار

منبع: کتاب حیوانات و زیستگاه هایشان/نشر دلهام

میمون های ماداگاسکار میلیون ها سال در این جزیره زندگی کرده اند. زیرا هیچ گونه ی دیگری از میمون در جزیره ساکن نبوده است تا حیات آنها را نهدید کند. بیشتر میمون های ماداگاسکار در گروه های کوچک در جنگل زندگی می کنند. بعضی از آنها شب ها به شکار می روند، اما بسیاری از آنها در روز تغذیه می کنند. میوه، برگ، پوست درختان و حشرات غذای اصلی این گونه میمون ها است.

  میمون های دم حلقه ای ماداگاسکار تنها گونه ای هستند که تقریبا تمام زندگی شان را روی زمین می گذرانند. آنها در گروه هایی که جمعیتشان تا 30 میمون است زندگی می کنند.

به تازگی مردم دریافته اند که لمورها مسافران زیادی را جذب می کنند و پناهگاه های ویژه ای برای آنها ساخته شده است.

میمون دم حلقه ای با دمش به دیگر گروه ها علامت می دهد که این منطقه را اشغال کرده است. دم این جانور تا 60 سانتیمتر طول دارد.

معمولا میمون های ماداگاسکار به اندازه ی گربه یا سنجابند.

طول لمور موشی فقط 12 سانتیمتر است.

ای ای که به اندازه ی گربه است، میمونی کمیاب و شگفت انگیز است. چشم و گوشهای بزرگش نشان می دهد که او جانوری شب زی است. او حشرات را با انگشت وسطی باریک و بلندش از بین تنه ی درختان شکار می کند. ای ای با همین انگشت موهایش را شانه می کند. این حیوان روز را در داخل تنه های خالی درختان یا لابه لای شاخه ی درختان سپری می کند.

[ چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۸۷ ] [ 12:45 ] [ سپهر سهرابی نیک ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب