یک زیست شناس کوچک
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

ترجمه: سپهر سهرابی

مقاله 1

چه موجودی هر حیوانی را که سر راهش قرار بگیرد می بلعد؟

مورچه های ارتشی!

یک کلنی مورچه های ارتشی به کلنی مورچه های دیگر حمله می کند، می کشد و تا 000/100 حیوان را در یک روز می بلعد سپس مسافت های طولانی را مهاجرت می کند تا غذای بیشتری پیدا کند. آنها نه تنها لانه می سازند، سلسله مراتب اجتماعی ایجاد می کنند و به مناطق دیگر مهاجرت می کنند بلکه چرخه ی زندگی و ساختار کلنی بسیار جالبی دارند.

مورچه های ارتشی که به مورچه های راننده نیز شهرت دارند به یکی از زیر خانواده های مورچه های Dorylinae تعلق دارند. Dorylinae کلمه ای یونانی به معنی نیزه است. تقریبا 250 نوع از مورچه های ارتشی یا مورچه های قاتل وجود دارد که بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آفریقا و استرالیا و آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی شناسایی شده اند. مورچه ی قاتل به چندین نوع از مورچه ها گفته می شود که شکارچی هستند و وقتی که لانه شان با خطر مواجه می شود به صورت دسته جمعی حمله می کنند. آنها می توانند حتی حیواناتی را که چندین برابر از خودشان بزرگتر هستند بکشند مانند گوزن هایی که بی حرکت هستند. آنها به درنده ترین شکارچیان روی زمین شهرت دارند. این مورچه ها بیش از هر شکارچی بزرگ دیگری شکار می کنند.

مورچه چیست؟

مورچه ها عملا در همه جا زندگی می کنند اما در  آب و هوای گرم بیشتر یافت می شوند. تقریبا ده هزار گونه مورچه وجود دارد. هر گونه به انواع مختلف تقسیم می شود. مورچه ها حشراتی اجتماعی هستند که در کلنی ها زندگی می کنند و یکی از موفق ترین حشرات به شمار می روند. مورچه ها به عنوان یکی از موفق ترین گروه های حشرات جذابیت ویژه ای دارند زیرا کلنی های پیشرفته ای به وجود می آورند. آنها به راسته ی Hymenoptera تعلق دارند و از خویشاوندان زنبورهای sphecid هستند. حتما دیده اید که مورچه ها حشرات بزرگتر از خود را حمل می کنند. این به خاطر آن است که اسکلت خارجی و ساختار ماهیچه ای مورچه قدرتمند است.

معمولا در هر لانه در حدود 000/659 مورچه وجود دارد.

طبقه بندی

سلسله: Animalia

شاخه: Arthropada

رده: Insecta

خانواده: Formicidae

جنس: Eciton

گونه: Eciton burchelli

لانه

کلنی آنها شامل ملکه، تخم های ملکه، سربازان  و کارگران می شود. مورچه های ارتشی کوچ نشین هستند یعنی آنها باید هنگام مهاجرت لانه های موقتی برپا کنند. یک لانه از خود مورچه های ارتشی ساخته می شود. آنها با استفاده از آرواره ها و پنجه های خود به هم می چسبند و دیوار می سازند در این صورت آنها از یک درخت یا سطح دیگری آویزان می شوند تا ملکه و تخمهایش را در بر بگیرند. آنها در این صورت خوشه ی مورچه نامیده می شوند. راهروها و دالان ها نیز در لانه ی آنها وجود دارد. همچنین شکارها به داخل لانه آورده می شوند و تخمها نیز در داخل لانه به قسمت های دیگر حمل می شوند.

سلسله مراتب

اصلی ترین گروه های سلسله مراتب مورچه های ارتشی ملکه کارگران و سربازان هستند. در این سلسله مراتب ملکه در تمام طول روز تخم گذاری می کند. سربازان بزرگ به دفاع می پردازند. کارگران متوسط غذا جست و جو می کنند و کوچکترین کارگران به تخمهای ملکه رسیدگی می کنند. چون کارگران کلنی ماده های عقیم هستند نمی توانند تخم بگذارند یا کلنی متفاوتی تشکیل بدهند. بعضی از کلنی های مورچه های ارتشی حدود 20 میلیون مورچه را شامل می شود.

مهاجرت

به دلیل اندازه ی بزرگ کلنی ها مورچه های ارتشی مهاجرت می کنند تا غذا پیدا کنند. آنها ممکن است به کلنی های دیگر حمله کنند و برده بگیرند در مواقع کوچ آنها در شب حرکت می کنند و در روز به استراحت می پردازند. وقتی که نیاز به غذا بیشتر می شود کلنی شروع به حرکت می کند. سپس لانه های موقتی می سازند و هر روز لانه های خود را عوض می کنند. هر کدام از این دوره ها 17 روز طول می کشد. بعضی  بر این باورند که مورچه های ارتشی هوش جمعی دارند. آنها حدود 000/100 حیوان در روز می کشند و می خورند. آنها به صورت دسته جمعی مارمولک، مار، پرنده، خوک، بز، عقرب و حیوانات دیگر را می کشند. آنها همچنین از درخت بالا می روند و پرندگان و حشراتی را که در بالای درخت زندگی می کنند شکار می کنند.

ساختار بدنی

بدن یک مورچه ی ارتشی همانند سایر حشرات شامل سر، سینه و شکم است. سر آنها دارای یک دهان، چشم و شاخک می باشد. دهان دو آرواره به نام mandibles دارد که شبیه به قیچی است. اما مورچه های ارتشی فقط می توانند مایعات را بخورند چون مواد جامد تبدیل به توپی می شوند که به بیرون تف می کند. مورچه های ارتشی مثل بقیه ی مورچه ها چشم های مرکب ندارند اما آنها می دانند که به کدام کلنی و لانه تعلق دارند. آنها با استفاده از شاخک های خود می توانند ارتباط برقرار کنند. سینه توسط مفصل هایی به نام بند به سر متصل است. سینه بین شکم و سر قرار دارد. سینه توسط یک کمر باریک به نام Petiole به شکم وصل است. شکم به شکل بیضی است. معده، روده ی بزرگ، نیش و غیره در شکم قرار دارند. تنها ملکه و نرها چشم دارند، کارگرها نابینا هستند و به مواد شیمیایی که سر راه خود ترشح می کنند وابسته هستند.

چرخه ی زندگی

 تخم- لارو- شفیره- بزرگسال

تخم: تخم ها میکروسکوپیک هستند و سفید یا زرد رنگ می باشند.

لارو: لاروها چشم و پا ندارند و به شفیره تبدیل می شوند.

شفیره: لارو یک پیله به دور خود درست می کند و تبدیل به شفیره می شود. شفیره تقریبا مرحله ی غیر قابل حرکت است.

بزرگسال: وقتی که یک مورچه پیله ی خود را ترک می کند، یک مورچه ی بزرگسال شده است.

مورچه ی ارتشی

مقاله2

کلنی مورچه های ارتشی همانند کلنی های دیگر شامل یک ملکه که همه ی تخم ها را می گذارد و مورچه های کاگر ماده که از مورچه های جوان نگهداری می کنند و برای کلنی غذا جمع می کنند می باشد. چیزی که مورچه های ارتشی را بسیار جالب می کند مقدار غذای مورد نیاز و همچنین چگونگی جمع آوری آنها می باشد.

مورچه های ارتشی به یکی از زیر خانواده های مورچه های Dorylinae تعلق دارند که در زبان یونانی به معنای نیزه می باشد. تقریبا 150 گونه مورچه ی ارتشی وجود دارد که اکثرا در نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری نواحی مرکزی و جنوبی آمریکا یافت می شوند. همچنین 100 گونه ی دیگر در دنیای کهن (آفریقا، استرالیا و مشرق زمین) وجود دارد که به ندرت مورچه های ارتشی نامیده می شوند اما معمولا با نام مورچه های راننده شناخته می شوند.

سه چیز باور نکردنی را باید در مورد مورچه های ارتشی بدانید:

آنها کلنی های بسیار عظیم دارند

به طور مثال گونه ی Eciton burchelli که در آمریکای جنوبی زندگی می کند ممکن است دارای کلنی هایی متشکل از یک میلیون مورچه باشد. هر کلنی شامل یک ملکه (بدون بال)، تخم ها و یک جمعیت بزرگ از کارگران بزرگسال می باشد. تنها ملکه و مورچه های نر چشم دارند تمام کارگرها نابینا هستند و به رد شیمیایی که سر راه خود باقی می گذارند وابسته هستند. برخی از کلنی های مورچه های راننده شامل 20 میلیون مورچه می شود.

آنها گوشتخوارند

آنها از حشرات و بندپایان دیگر تغذیه می کنند. آنها حشرات را با یک حمله ی عظیم و سازماندهی شده ی گروهی     می ربایند. در برخی از گونه ها خوردن مهره داران کوچک مثل مارمولک ها و مارها دیده شده است. مقدار غذای جمع شده شگفت انگیز است کارگران Eciton burchelli ممکن است در روز بیش از 000/100 حشره و بندپا برای تغذیه ی کلنی جمع آوری کنند. سربازان عظیم الجثه با آرواره های بسیار بزرگ به طور دائم در اطراف صف کارگران می ایستند و از آنها محافظت می کنند. آرواره های سربازان بسیار بزرگ است به طوری که نمی توانند خودشان غذا بخورند به همین دلیل کارگران به آنها غذا می خورانند. گونه های مختلف مورچه های ارتشی برای حمله از شیوه های متفاوتی استفاده می کنند. دو شیوه از این حملات، حمله ی ستونی و حمله در دسته های زیاد است.

Eciton burchelli و Eciton hamatum دو گونه از مورچه های ارتشی هستند که بیشتر از سایرین مطالعه شده اند.

Eciton hamatum معمولا به آشیانه ی حشرات اجتماعی دیگر حمله می کند و نوزادان آنها را می دزدد.

Eciton burchelli گزش و نیش قدرتمندتری دارد و در گستره ی وسیعتری به شکار حمله ور می شود. مورچه های راننده به کشتن و تکه تکه کردن جوجه مرغ ها، بزغاله ها و حتی خوک ها شهرت دارند. اگر حیوانی زخمی باشد یا قادر به فرار نباشد توسط مورچه ها چپاول می شود.

برای دیدن تصاویر جذاب مورچه های ارتشی اینجا کلیک کنید
 

 

 


 

 

[ شنبه چهارم آبان ۱۳۸۷ ] [ 16:25 ] [ سپهر سهرابی نیک ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب